Piękny ogród i kwiaty

Zachwycający ogród nie powstaje w jeden dzień. No chociaż w dobie nowych technologii, kiedy to nwet trawnik jest z rolki to nasady roślin, drzew, krzewów kilkuletnich nie stanowią większego problemu. Jednakże nadal najczęściej zakłada się tradycyjnie ogrody – sadzi drzewka i kwiaty, niewielkie okazy i czeka długie lata, aż wyrosną i zaczną cieszyć oczy.

Przede wszystkim liczy się pielęgnacja. Jeśli zostawimy ogród samemu sobie, nie skosimy trawy, nie przytniemy krzewów, drzew owocowych, nie zadbamy chociażby o róże to z pewnością chcąc zrelaksować się następnie na łonie natury, będziemy zmuszeni do spędzenia najpierw kilku godzin porządkując cały nieład. Bardzo ważna jest systematyka. Trawnik nie będzie piękny i zielony, jesli nie poświęcimy mu kilku chwil raz w tygodniu, nie nawieziemy w odpowiednich terminach. Kwiaty w naszych pięknych ogrodach także wymagają pielęgnacji.

Inną kwestią są szkodniki, które z pewnością bardzo szybko zorientują się, że ogród zostawiony został sam sobie, nikt nie dogląda stanu roślin. Na atak chorób czy szkodników naprawdę nie trzeba długo czekać. Wówczas zamiast podziwiać wspaniałe okazy kwiatów zobaczyć będzie można jedynie pąki oblepione mszycami, liście zaatakowane rdzą czy mączniakiem. Zamiast leczyć objawy lepiej im zapobiegać. Nie łatwiej od czasu do czasu przejść się po ogrodzie, przyjrzeć kwiatom, drzewom, krzewom. Zastosować preparaty hamujące rozwój chorób w okresie, kiedy nasze rośliny są na nie najbardziej narażone?! By ogród był oazą spokoju, miescem odpoczynku, relaksu trzeba najpierw poświęcić na jego pielęgnację wiele godzin. Jednakże później będzie można   spędzać czas na łonie natury, w otoczeniu przepięknie kwitnących kwiatów i owocujących drzew.

Leave a Reply