Kupno mieszkania czy budowa domu?

Postanowiłeś zamieszkać w nowym miejscu? Najwyższy czas, by zamienić kawalerkę na coś większego? Stoisz przed trudnym wyborem kupno mieszkania czy budowa domu?. Ceny mieszkań poszły znacznie w górę, kredyty mieszkaniowe są coraz trudniej osiągalne. Jak już brać to na wszystko, łącznie z wyposażeniem, ale pamiętaj, że później czeka Cię spłacanie go przez następnych 20 czy nawet 30 lat. Stąd po pierwsze zastanów się dwa razy, zapoznaj się z ofertami banków i wybierz najkorzystniejszy dla siebie.

Mieszkanie w centrum miasta, nowym apartamentowcu potrafi niekiedy kosztować znacznie drożej niż budowa domu  – może więc warto zastanowić się czy nie lepiej wziąć pod uwagę właśnie to rozwiązanie? W większych miastach za metr nie zapłacisz na rynku pierwotnym mniej niż 4 tysiące. I w tej cenie raczej nie możesz liczyć na jakiś okazały balkon, czy ogródek, także od razu spodziewaj się raczej wysokiego wieżowca (chociaż coraz rzadziej takowe są już budowane) niż jednopiętrowego apartamentowca. No i oczywiście stojącego w nie najlepszej dzielnicy, a jak wiadomo lokalizacja jest niezwykle ważna.

Tymczasem postawienie domu może Cię kosztować znacznie mniej (nawet dwa razy). Jednakże jest taki jeden maleńki szkopuł- mianowicie działka. Na jakimś gruncie ten nasz wymarzony dom musi stać. I jak na nieszczęście działki w okolicach większych miast ten są niezmiernie drogie. Tym samym – cóż, masz trudny orzech do zgryzienia. Jednakże wiedz, że cokolwiek postanowisz, warto pomyśleć o zakupie swoich czterech ścian właśnie teraz, kiedy ceny spadły.

Leave a Reply