Z czego wynika specyfika autokredytów?

Kredyty samochodowe, które od paru lat cieszą się wśród Polaków niemałą popularnością, dość często są porównywane do tych gotówkowych. W przeciwieństwie jednak do nich – są tańsze, co jest zasługą znacznie niższego oprocentowania. Oczywiście, bank nie udziela autokredytów na korzystniejszych warunkach dlatego, że taka jest jego polityka wobec klientów.

Kredyt samochodowy – jak nazwa wskazuje – to zobowiązanie mające charakter celowy. Tak więc jeśli chodzi o kredyt na samochód dla firmy nie ma zatem możliwości przeznaczenia pieniędzy na cokolwiek innego niż zakup pojazdu – wydatki natomiast trzeba dokładnie udokumentować. Specyfika kredytów celowych polega natomiast na tym, że są one w odpowiedni sposób zabezpieczone. Ponieważ zabezpieczeń tych jest zdecydowanie więcej niż w przypadku zwykłych pożyczek gotówkowych, bank jest w stanie obniżyć chociażby oprocentowanie. Autokredyty także wyjątkiem tutaj nie są. Zabezpieczenia podzielić można w tym przypadku na dwie grupy – standardowe oraz typowe tylko i wyłącznie dla tego zobowiązania. Do tych pierwszych zalicza się weksle, poręczycieli i ubezpieczenie spłaty.

Te drugie natomiast to cesja praw z polisy AC, przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu oraz zastaw rejestrowy. To, które konkretnie zabezpieczenia są wymagane zależy tylko i wyłącznie od banku – każda z tych instytucji ma swoje ustalenia w tym zakresie. Nie mniej jednak dla kierowcy zawsze wiąże się to z poniesieniem pewnych kosztów. Pieniądze na te cele klient musi wyłożyć ze swojej kieszeni – bank rzecz jasna mu ich nie zwraca.

Leave a Reply