Kredyt mieszkaniowy – problemy ze spłatą

Kredyt mieszkaniowy opiewający na kilkaset tysięcy złotych to bardzo duże zobowiązanie. Banki nie mają w zwyczaju szastania pieniędzmi i pożyczania ich każdemu, kto zgłosi się z wnioskiem. Zanim zdecydują się na taki krok, bardzo dokładnie sprawdzają klienta pod kątem jego finansowej wiarygodności – stąd właśnie te wszystkie wysokie wymagania.

Nie mniej jednak każdemu kredytobiorcy – nawet takiemu, który został przez bank uznany za solidnego – przytrafić się mogą pewne problemy, wskutek których pojawią się trudności w spłacaniu zobowiązania. Utrata pracy, wypadek, długa choroba etc. – to powoduje, że terminowe płacenie rat za kredyt mieszkaniowy z naprawdę niską ratą  staje się niemożliwe. Wiele osób znajdujących się w takiej sytuacji popełnia karygodny błąd, a mianowicie nie informuje banku o zaistniałych okolicznościach. Nie ma najmniejszych szans na to, by bank nie zorientował się, co się dzieje i nie upomniał się o swoje. Odpowiednie działania trzeba podjąć pierwszemu. Obecnie banki są raczej otwarte na negocjacje – wolą bowiem wypracować wspólnie z klientem jakiś kompromis niż tego klienta stracić. Instytucje te na takie sytuacje są przygotowane – dysponują narzędziami, jakie można wykorzystać.

W żadnym wypadku nie można ignorować telefonów czy pism z banku, gdyż wtedy  na jakiekolwiek negocjacje nie ma co liczyć. Kończy się to wypowiedzeniem umowy przez kredytodawcę, wezwaniem do zapłaty i nałożeniem na dłużnika tytułu egzekucyjnego. Poza tym stosowna informacja trafi do Biura Informacji Kredytowej, więc z pożyczeniem pieniędzy od banku długo będzie kłopot.

Leave a Reply