Kredyt na samochód – ogólne informacje

Kredyty samochodowe – co sama już ich nazwa sugeruje – mają charakter celowy. Oznacza to, że klient może przeznaczyć pieniądze tylko i wyłącznie na zakup konkretnego auta (we wniosku muszą zostać zamieszczone szczegółowe informacje dotyczące pojazdu). Bank wymaga przedłożenia umowy kupna-sprzedaży, niekiedy niezbędne jest również dostarczenie dokumentacji fotograficznej.

Zmiana decyzji odnośnie pojazdu wymaga zgody banku. Kredyty samochodowe są zobowiązaniami krótkoterminowymi – zaciągnąć je można maksymalnie na 10 lat. Udostępniane są zarówno w złotówkach, jak i w walutach obcych – jeśli ktoś decyduje się na tę drugą opcję, musi liczyć się z większymi wymaganiami w zakresie zdolności kredytowej. Klient banku ma prawo również wybrać, w jakiej formie będzie spłacał dług – czy w ratach malejących, czy równych. Każde z tych rozwiązań ma swoje dobre i złe strony. Kredyt na samochód używany lub nowy  w ratach malejących spłacany jest szybciej i jego całkowity koszt jest mniejszy, ale z drugiej strony większe jest też obciążenie domowego budżetu – zwłaszcza w pierwszej fazie obowiązywania umowy.

Kredyt w ratach równych jest droższy, lecz rata jest znacznie niższa, w związku z czym zarządzanie domowymi finansami jest dużo łatwiejsze. Kredyt samochodowy – podobnie jak każde inne zobowiązanie finansowe – musi być dopasowany do indywidualnych możliwości konsumenta, a nie wszystkim odpowiada to samo. Najważniejsze jest, by mierzyć siły na zamiary – w przeciwnym wypadku pojawią się spore kłopoty z terminowym spłacaniem długu.

Leave a Reply