Kredyt samochodowy a zdolność kredytowa

Otrzymanie kredytu samochodowego wiąże się ze spełnieniem kilku warunków. Najważniejszym spośród nich jest zdolność kredytowa. Aktualnie wymagania w tym zakresie są większe niż dwa czy trzy lata temu, co banki tłumaczą kryzysami ekonomicznymi oraz troską o jakość portfeli kredytowych. W przypadku powyższych zobowiązań decydujące znaczenie przy ocenie zdolności kredytowej ma wysokość zarobków.

Teoretycznie banki honorują różne źródła dochodów na kredyt samochodowy na naprawdę dobrych warunkach, nie mniej jednak żadną tajemnicą nie jest, że preferowana jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Dlaczego? To najbardziej stabilna ze wszystkich umów – objęta jest przepisami prawa pracy, a ponadto rozwiązanie jej nie jest wcale prostą sprawą. Gwarantuje również systematyczne wpływy na konto, co dla każdego banku jest szalenie istotnym aspektem. Nie bez znaczenia jest także to czy klient chce za pomocą kredytu sfinansować zakup auta nowego, czy używanego. W tym drugim przypadku musi liczyć się z tym, że jego zdolność kredytowa będzie oceniana jeszcze bardziej krytycznym okiem.

Banki patrzą też na to czy wnioskodawca posiada wkład własny. Nie brakuje rzecz jasna ofert, gdzie udział środków własnych nie jest wymagany. Nie wszyscy dysponują oszczędnościami, które mogliby na ten cel przeznaczyć. Nie mniej jednak banki na wnioskodawców mających wkład własny patrzą przychylniej – uważają ich za bardziej wiarygodnych. Każdy bank inaczej ocenia zdolność kredytową. Dlatego też wnioski najlepiej składać w kilku instytucjach – co do ich ilości nie ma żadnych ograniczeń.

Leave a Reply